# MGV3225126R8M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGV3225126R8M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgv3225126r8m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgv3225126r8m-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 210mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±20%