# MGV10041R0M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGV10041R0M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgv10041r0m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgv10041r0m-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/28/240-2818-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/31/240-3103-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 36A
- **Current Rating (Amps):** 17.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.1mOhm Max
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%