# MGV06053R3M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGV06053R3M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgv06053r3m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgv06053r3m-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/29/240-2910-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/31/240-3103-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9A
- **Current Rating (Amps):** 8.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 20.9mOhm Max
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
- **Tolerance:** ±20%