# MGV05034R7M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGV05034R7M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgv05034r7m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgv05034r7m-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/28/240-2884-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/31/240-3103-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.2A
- **Current Rating (Amps):** 3.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 77.5mOhm Max
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.217" L x 0.201" W (5.50mm x 5.10mm)
- **Tolerance:** ±20%