# MGN2AM-DC48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGN2AM-DC48
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgn2am-dc48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgn2am-dc48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 41.6 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 600VAC, 28VDC - Max