# MGN1C-AC480
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGN1C-AC480
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgn1c-ac480
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgn1c-ac480#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/65/12866558-Z257-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 20 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 480VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 408 VAC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 80°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 600VAC, 28VDC - Max