# MGGA-250A-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGGA-250A-B
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgga-250a-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgga-250a-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 2kA
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 250 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 1.150" L x 0.748" W x 0.370" H (29.20mm x 19.00mm x 9.40mm)
- **Voltage Rating:** 32 V