# MGAH10042R2M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGAH10042R2M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgah10042r2m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgah10042r2m-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A
- **Current Rating (Amps):** 12 A
- **DC Resistance (DCR):** 7mOhm Max
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%