# MGAH06031R0M-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MGAH06031R0M-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mgah06031r0m-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mgah06031r0m-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/31/240-3103-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15A
- **Current Rating (Amps):** 11 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.5mOhm Max
- **Height:** 0.122" (3.10mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%