# MG16B-015-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MG16B-015-AA-00
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Motors - AC, DC
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mg16b-015-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mg16b-015-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Diameter:** 0.118" (3.00mm)
- **Function:** Gearmotor
- **Gear Reduction Ratio:** 15
- **Length:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.433" (11.00mm)
- **RPM:** 650 RPM
- **Size:** Round - 0.630" Dia (16.00mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Torque:** 1.416 / 10
- **Type:** DC Motor
- **Voltage:** 6VDC