# MFSA0402R0100FAM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFSA0402R0100FAM
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfsa0402r0100fam
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfsa0402r0100fam#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 10 mΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%