# MFR-25FBF52-2K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFR-25FBF52-2K
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfr-25fbf52-2k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfr-25fbf52-2k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/08/13930816-2.00KXBK-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Size:** 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%