# MFP55-20KB1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFP55-20KB1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfp55-20kb1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfp55-20kb1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 20 kΩ
- **Size:** 0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%