# MFLS250-1312
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFLS250-1312
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfls250-1312
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfls250-1312#rfq
- **Current:** 18 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 199W (216W Forced Air)
- **Size:** 4.50" L x 2.50" W x 1.58" H (114.3mm x 63.5mm x 40.1mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.38 kV