# MFBW7463
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFBW7463
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfbw7463
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfbw7463#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** ISM, LoRa, LPWAN
- **Frequency (Center:** 807.5MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 746MHz ~ 869MHz
- **Gain:** 3dB
- **Height (Max):** 26.969" (685.00mm)
- **Mounting Type:** Pole Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 150 W