# MFBW1V1608-152-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFBW1V1608-152-R
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfbw1v1608-152-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfbw1v1608-152-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 400mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 750mOhm
- **Height (Max):** 0.039" (1.00mm)
- **Impedance @ Frequency:** 1.5 kΩ @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)