# MFBM1V3216-101-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFBM1V3216-101-R
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfbm1v3216-101-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfbm1v3216-101-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 4A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 35mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 100 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)