# MFB9157NF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MFB9157NF
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mfb9157nf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mfb9157nf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** ISM, LoRa, LPWAN
- **Features:** Cable - 609.6mm
- **Frequency (Center:** 915MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 928MHz
- **Gain:** 7dBi
- **Height (Max):** 94.752" (240.67cm)
- **Mounting Type:** Base Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 150 W