# MF72-200D9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-200D9
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-200d9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-200d9#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/58/2519589-317-1172-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Diameter:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **R @ 25°C:** 200 Ω
- **R @ Current:** 5.007 Ω
- **Tolerance:** ±20%