# MF72-120D13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-120D13
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-120d13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-120d13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/51/2519515-317-1206-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2 A
- **Diameter:** 0.610" (15.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **R @ 25°C:** 120 Ω
- **R @ Current:** 2.124 Ω
- **Tolerance:** ±20%