# MF72-047D15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-047D15
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-047d15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-047d15#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/64/2519648-317-1220-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A
- **Diameter:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **R @ 25°C:** 47 Ω
- **R @ Current:** 680 mΩ
- **Tolerance:** ±20%