# MF72-047D13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-047D13
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-047d13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-047d13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/20/30/2520302-317-1205-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **Diameter:** 0.610" (15.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **R @ 25°C:** 47 Ω
- **R @ Current:** 810 mΩ
- **Tolerance:** ±20%