# MF72-016D7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-016D7
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-016d7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-016d7#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/57/2519577-317-1152-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 700 mA
- **Diameter:** 0.354" (9.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **R @ 25°C:** 16 Ω
- **R @ Current:** 1.003 Ω
- **Tolerance:** ±20%