# MF72-016D20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-016D20
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-016d20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-016d20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/70/2519701-317-1231-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 A
- **Diameter:** 0.886" (22.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **R @ 25°C:** 16 Ω
- **R @ Current:** 212 mΩ
- **Tolerance:** ±20%