# MF72-012D11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-012D11
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-012d11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-012d11#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/19/73/2519736-317-1181-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2 A
- **Diameter:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **R @ 25°C:** 12 Ω
- **R @ Current:** 462 mΩ
- **Tolerance:** ±20%