# MF72-001.3D20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF72-001.3D20
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Inrush Current Limiters (ICL)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf72-001-3d20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf72-001-3d20#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/20/54/2520549-317-1223-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 9 A
- **Diameter:** 0.886" (22.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **R @ 25°C:** 1.3 Ω
- **R @ Current:** 37 mΩ
- **Tolerance:** ±20%