# MF60101V1-1000U-G99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF60101V1-1000U-G99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf60101v1-1000u-g99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf60101v1-1000u-g99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/03/8506038-259-1855-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 16.3 CFM (0.456m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 28.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.3 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.120 in H2O (29.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.051 lb (23.13 g)
- **Width:** 10.00mm