# MF50100V2-1000U-A99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF50100V2-1000U-A99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf50100v2-1000u-a99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf50100v2-1000u-a99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/50/8508504-259-2045-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 11.0 CFM (0.308m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 25.6dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 430 mW
- **RPM:** 4800 RPM
- **Size:** Square - 50mm L x 50mm H
- **Static Pressure:** 0.110 in H2O (27.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Weight:** 0.043 lb (19.5 g)
- **Width:** 10.00mm