# MF40100V1-1000U-G99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF40100V1-1000U-G99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf40100v1-1000u-g99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf40100v1-1000u-g99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/01/8506017-259-1836-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8.0 CFM (0.224m³/min)
- **Approval Agency:** cURus, TUV
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 27.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 680 mW
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Weight:** 0.035 lb (15.88 g)
- **Width:** 10.00mm