# MF30101V2-1000U-G99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF30101V2-1000U-G99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf30101v2-1000u-g99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf30101v2-1000u-g99#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 4.6 CFM (0.129m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 20.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 390 mW
- **RPM:** 8600 RPM
- **Size:** Square - 30mm L x 30mm H
- **Static Pressure:** 0.140 in H2O (34.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 10.00mm