# MF0204FRE52-330R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF0204FRE52-330R
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf0204fre52-330r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf0204fre52-330r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.4W
- **Resistance:** 330 Ω
- **Size:** 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%