# MF-SMDF150-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF-SMDF150-2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf-smdf150-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf-smdf150-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MF/-S/MD/MF-SMDF050-2DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 170 mΩ
- **Size:** 0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm)
- **Thickness (Max):** 0.033" (0.85mm)
- **Time to Trip:** 800 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 15V