# MF-RX185-0-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF-RX185-0-14
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf-rx185-0-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf-rx185-0-14#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MF/-R/X0/MF-RX012_250-2CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.85 A
- **Height:** 0.902" (22.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 190 mΩ
- **Size:** 0.701" L x 0.122" W (17.80mm x 3.10mm)
- **Time to Trip:** 12.6 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 60V