# MF-RHT300-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF-RHT300-2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf-rht300-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf-rht300-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/8-/MF/118-MF-RHT400-2CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 A
- **Height:** 0.543" (13.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.201" (5.10mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 79 mΩ
- **Size:** 0.346" L x 0.118" W (8.80mm x 3.00mm)
- **Time to Trip:** 5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 16V