# MF-LSMF185/33X-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF-LSMF185/33X-2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf-lsmf185-33x-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf-lsmf185-33x-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.85 A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 150 mΩ
- **Size:** 0.289" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
- **Thickness (Max):** 0.063" (1.60mm)
- **Time to Trip:** 2.5 s
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 33V