# MF-ASML050/6-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MF-ASML050/6-2
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mf-asml050-6-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mf-asml050-6-2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MF/-A/SM/MF-ASML050_6-2DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 500 mΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Time to Trip:** 100 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 6V