# MEXY2A185K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEXY2A185K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mexy2a185k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mexy2a185k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 1.8 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 1.181" (30.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Ratings:** X2, Y2
- **Size:** 1.201" L x 0.748" W (30.50mm x 19.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 275V