Part Number: MEXE902RPSM Manufacturer: PCTEL, Inc. Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/mexe902rpsm RFQ URL: https://distyparts.com/product/mexe902rpsm#rfq Summary: MEXE902RPSM is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by PCTEL, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MEXE902RPSM is a rf antennas from PCTEL, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Straight Applications: Wi-Fi Frequency (Center: 931MHz Frequency Group: UHF (300MHz ~ 1GHz) Frequency Range: 902MHz ~ 960MHz Gain: 2dBi Height (Max): 9.500" (241.30mm) Mounting Type: Connector Mount Number of Bands: 1 Power: 50 W RF Family: WiFi Termination: RP-SMA Male VSWR: 1.5 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pctel-inc Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/mexe902rpsm