# MEP-200A12J BNA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEP-200A12J BNA
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mep-200a12j-bna
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mep-200a12j-bna#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, cURus, TUV
- **Current:** 16.67 A
- **Efficiency:** 93.8%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV