# MEP-120A24J BNA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEP-120A24J BNA
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mep-120a24j-bna
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mep-120a24j-bna#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV, UKCA
- **Current:** 5 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV