# MEM2012T10R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEM2012T10R0
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mem2012t10r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mem2012t10r0#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/21/445-2138-6-ND.pdf
- **Attenuation Value:** 20dB @ 40MHz ~ 900MHz
- **Center:** 10MHz (Cutoff)
- **Current:** 100 mA
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 3rd
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Voltage:** 10V