# MEM1608D301RT001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEM1608D301RT001
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mem1608d301rt001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mem1608d301rt001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Center:** 300MHz (Cutoff)
- **Current:** 200 mA
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 2nd
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Technology:** LC (T-Type)
- **Type:** Low Pass
- **Voltage:** 6.3V