# MEA1608P000R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEA1608P000R
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mea1608p000r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mea1608p000r#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/89/445-8947-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/89/445-8947-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Current:** 100 mA
- **ESD Protection:** No
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 0.05
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)