# MEA1608LC100T001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEA1608LC100T001
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mea1608lc100t001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mea1608lc100t001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/67/445-6730-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Attenuation Value:** 20dB @ 800MHz ~ 3GHz
- **Center:** 270MHz (Cutoff)
- **Current:** 100 mA
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 2nd
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Technology:** LC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 10pF
- **Voltage:** 6.3V