# MEA1210LD220
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MEA1210LD220
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** EMIRFI Filters (LC, RC Networks)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mea1210ld220
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mea1210ld220#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/44/5-/89/445-8938-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/67/445-6746-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Data Lines for Mobile Devices
- **Center:** 250MHz (Cutoff)
- **Current:** 100 mA
- **ESD Protection:** No
- **Filter Order:** 2nd
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
- **Technology:** LC
- **Type:** Low Pass
- **Values:** C = 22pF
- **Voltage:** 6.3V