# ME92252V1-000U-A99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ME92252V1-000U-A99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/me92252v1-000u-a99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/me92252v1-000u-a99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/22/17/8522170-259-1464-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 51.5 CFM (1.44m³/min)
- **Approval Agency:** CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 34.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.1 W
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.150 in H2O (37.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.207 lb (93.89 g)
- **Width:** 25.00mm