# ME92251V3-000U-F99
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ME92251V3-000U-F99
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/me92251v3-000u-f99
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/me92251v3-000u-f99#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/91/8506914-259-1696-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 39.5 CFM (1.11m³/min)
- **Approval Agency:** CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 28.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.3 W
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.100 in H2O (24.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.212 lb (96.16 g)
- **Width:** 25.00mm