# ME-XU1-15EG-2I-D12E-R4.2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ME-XU1-15EG-2I-D12E-R4.2
- **Manufacturer:** Enclustra FPGA Solutions
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers, Microprocessor, FPGA Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/me-xu1-15eg-2i-d12e-r4-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/me-xu1-15eg-2i-d12e-r4-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** 168 Pin
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-A53, ARM® Cortex®-R5
- **Flash Size:** 16GB
- **Module:** MPU, FPGA Core
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **RAM Size:** 4GB
- **Size:** 2.910" L x 2.130" W (74.00mm x 54.00mm)
- **Speed:** 600MHz, 1.5GHz