# MDT1040AIS-LVDS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDT1040AIS-LVDS
- **Manufacturer:** Midas Displays
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdt1040ais-lvds
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdt1040ais-lvds#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 10.4" (264.16mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1024 x 768
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** LVDS
- **Viewing Area:** 211.20mm W x 158.00mm H