# MDT1010GIHR-HDMI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MDT1010GIHR-HDMI
- **Manufacturer:** Midas Displays
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mdt1010gihr-hdmi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mdt1010gihr-hdmi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** TFP401
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 1280 x 800
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** HDMI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 218.00mm W x 137.00mm H